niedziela, 12 maja 2013

Fauna Piekar Śląskich

Ilość i skład gatunkowy fauny zależy od wielu czynników. Na terenach o silnej antropopresji życie zwierząt determinowane jest działalnością człowieka a także możliwościami przystosowawczymi wykształconymi przez dany gatunek w toku ewolucji.
Miasta stały się ekosystemami, które dla części zwierząt stanowią swoistą imitację warunków naturalnych (np. jerzyki, niektóre gatunki sów, nietoperze i inne). Zwierzęta synantropijne, o których mowa świetnie dają sobie rade w warunkach miejskich adoptując np.. budynki i kanały do swoich potrzeb życiowych.
Także w naszym mieście występuje szereg gatunków rzadkich tak w skali miasta jak i regionu. Przede wszystkim są to ptaki i płazy. Do największych skarbów przyrodniczych Piekar zaliczyć należy min. podróżniczki, derkacze, kszyki, ortolany z płazów na uwagę zasługują kumaki nizinne, rzekotki drzewne, grzebiuszki czy ropuch zielone i szare. 
ortolan fot. A. Szczepańczyk

Ssaki reprezentowane są min. przez lisy, sarny, zające, wiewiórki, łasice, kuny ale także i rzadsze borsuki, rzęsorki rzeczki, liczne norniki i inne z gadów licznie występuje i nas zaskroniec i żmija zygzakowata.
zaskroniec fot. A. Szczepańczyk
Z drugiej zaś strony wiele gatunków dawniej licznych wycofuje się lub całkowicie zanika z terenów Śląska. Wpływ na tą sytuację ma przede wszystkim zmiana sposobu zagospodarowania ziemi, intensyfikacja i chemizacja rolnictwa, rozwój zabudowy w terenach podmiejskich, zwierzęta tracą swe naturalne siedliska, miejsca lęgowe i miejsca odpoczynku.
Przykładem może tu być wycofywanie się pójdźki czy dzierlatki.
Załączona mapa ilustruje występowanie najciekawszych zwierząt (będzie ona na bieżąco aktualizowana). 

1 komentarz: