piątek, 7 grudnia 2012

Płaskowyż Tarnowicki- krótka charakterystyka


Płaskowyż Tarnowicki to jednostka geomorfologiczna będąca częścią Progu Środkowotriasowego ciągnąca  się na terenie miasta przez dzielnicę Kozłowa Góra do centrum miasta, tworząc faliste wzniesienia o asymetrycznych stokach. Od wschodu graniczy on z Kotliną Józefki a od południa przechodzi w Płaskowyż Bytomsko-Katowicki. 

Powierzchnię płaskowyżu budują odporne wapienie i dolomity oraz mało odporne margle triasowe.  W obrębie jednostki znajdują się najwyższe wzniesienia rejonu Księża Góra i Winna Góra. Obszar płaskowyżu zajęty jest głównie pod grunty orne, terenu leśne i zabudowę mieszkaniową. W przeszłości istniało tu sporo małych kamieniołomów wapienia oraz kopalń galeny i galmanu, rud srebra i limonitu. Pozostałością tej działalności są wkomponowane obecnie w krajobraz małe kamieńczyki, wapienniki, warpie itp. 

Ciekawostką są stosunkowo liczne płaty muraw kserotermicznych (min. Piekary Śląskie, Radzionków, Nakło Śląskie, Orzech).
Malownicze formy krajobrazowe, walory kulturowe i przyrodnicze sprawiają że na terenie PT istnieje spory potencjał dla turystyki rowerowej i pieszej.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz