środa, 5 grudnia 2012

jeszcze o paleo... z przeszłości Piekar

Wczorajszy dzień obfity w wiadomości z paleontologii przypomniał mi jak bogaty w skamieniałości jest rejon Piekar. Liczne hałdy, wychodnie skalne czy mury to swoista kamienna księga dziejów Śląska. Działania ludzkie jak budowy dróg, osiedli itp. również często odsłaniają przed nami ten dawno wymarły świat. Kolega Łukasz z Dąbrowy prowadzący monitoring przyrodniczy podczas budowy A1 przysłał mi ciekawe zdjęcia ilustrujące wspaniale zachowane triasowe małże lima strata. Są to skamieniałości przewodnie wapienia muszlowego licznie występujące w rejonie. 


Wiele takich okazów znaleźć można było podczas tworzenia głębokiego przekopu fragmentu Płaskowyżu Tarnowickiego w Bobrownikach.

4 komentarze:

  1. Mam pytanie odnośnie gorącego tematu, czyli tytułu bloga - jesteś pewny, że to jest właśnie to?

    p.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy blog bede chetnie na niego zagladac. Mam w swojej kolekcji kilka ciekawych okazow geologicznych ktore znalazlam w okolicy czesc z nich bylo na haudach pobliskiej huty" Orzel Bialy" czesc znaleziona jest na kopcu czesc w okolicach Siemianowic Slaskich sa to kamienie i pozostalosci z roznych epok od triasu, kreda, a nawet dewon . Moge udostepnic te obiekty w postaci zdjec bardzo ciekawi mnie rowniez teren za kopcem czyli byle ogrody AGROMA i znajdujace sie ruiny zamku chyba z czasow piastowskich lub pozniejszych jak sie nie myle widzialam gdzies pare fotografi tych ruin ale niewiele wiem na ich temat .MYSLE ZE OBIEKT TEN ZASLUGUJE NA PRZYWROCENIE PAMIECI NASZYM PIEKARZANOM i nie tylko .
    BYC MOZE Z TYM MIEJSCEM WIAZE SIE JAKAS CIEKAWA HISTORIA .
    Jestem bardzo zwiazana z moimi Piekarami od wczesnych lat dzieciecych po dzien dzisiejszy. I pomimo ze nie mieszkam w Piekarach od 10 lat Tesknie bardzo za moimi moim ukochanymi miejscami. Czesto tam wracam z sentymentem i chcialabym nawiazac kontakt z ludzmi dla ktorych Piekary i okolice sa nie tylko miejscem zamieszkania ale miejscem gdzie chca pozostawic jakis trwaly slad dla potomnych chcialabym bardzo promowac nasze piekne Piekary rowniez za granica .
    Jestem dumna z tego miejsca gdzie sa moje korzenie od pokolen : Pozostawiam wiec moj emeil (tina.frankfurt@vp.pl) i namiary na Nasza Klase pozdrawiam serdecznie JUSTYNA WYCISLOK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. Oczywiście chętnie skorzystam ze zdjęć Pani okazów.
      Ruiny o których Pani pisze opisane są w książce Dariusza Gacka Piekary Śląskie i okolice- przewodnik historyczno-krajoznawczy.
      Tak to chyba jest że ktoś kto poznał Piekary zawsze będzie z chęcią tu wracał. To miasto o wielu "twarzach", zaskakujące i ciekawe choć kameralne i takie... swojskie:)
      Pozwolę sobie więcej informacji przesłać Pani na maila.
      Pozdrawiam i dziękuję

      Usuń
  3. Ale zdjęcie dobrane piękne
    ASTON

    OdpowiedzUsuń